Memory for storage/NAS Synology RackStation RS820RP+
Expand the memory of your Synology RackStation RS820RP+ by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology RackStation |
| Device series | RackStation RS820 series |
| Device name | RackStation RS820RP+ |
| Manufacturer Reference No. | D4NESO-2666-4G, D4NE-2666-4G |
| Memory ex works | 2GB non removable |
| Maximum memory | 18GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP327591 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369906518 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology RackStation RS820RP+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology RackStation RS820RP+
Login