Memory for workstation Apple iMac Pro 8-Core 3.2GHz 27-Zoll (5K, Late 2017)
The RAM memory expands the memory capacity of Apple iMac Pro 8-Core 3.2GHz 27-Zoll (5K, Late 2017) by 512GB (4x128GB). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 512GB (4x128GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Rank | 4Rx4 (2S2Rx4) |
| Type | RDIMM (ECC Registered) 3DS |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | 3DS |
Device - Specifications
Order info
| Item number | SP467098 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488306266 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Apple iMac Pro 8-Core 3.2GHz 27-Zoll (5K, Late 2017) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Apple iMac Pro 8-Core 3.2GHz 27-Zoll (5K, Late 2017)
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Apple datasheet concerning the maximum RAM amount for the iMac Pro 8-Core 3.2GHz 27-Zoll (5K, Late 2017) is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login