server memory ASRockEP2C612 WS
64GB RAM Upgrade for server ASRock EP2C612 WS. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock server mainboard |
| Device series | server mainboard EP2C612 series |
| Device name | EP2C612 WS |
| Maximum memory | 1TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP468919 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488324529 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock EP2C612 WS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock EP2C612 WS
Login