Memory for server Dell PowerEdge XR4510c
The server-RAM memory expands the memory capacity of Dell PowerEdge XR4510c by 64GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 3200MHz PC4-25600 2Rx4. These are LRDIMM (ECC LR DIMM) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Dell PowerEdge XR4510c. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PowerEdge XR4510c.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600 |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge XR series |
| Device name | PowerEdge XR4510c |
| Maximum memory | 1TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP495191 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488590689 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge XR4510c |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge XR4510c
Login