server memory FujitsuPrimergy RX2510 M2 (D3279-H100)
The memory increases the RAM of your Fujitsu Primergy RX2510 M2 (D3279-H100) server by 64GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Fujitsu Primergy RX2510 M2 (D3279-H100). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Primergy RX2510 M2 (D3279-H100).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory for Systeme with XEON E5-2600 v4 CPU:
| CPU im System | RDIMM |
|---|---|
|
Xeon E5-2600 v4 (1 Processor configuration) |
until zu 12 x 16GB RDIMM until zu 12 x 32GB RDIMM until zu 12 x 64GB RDIMM until zu 12 x 128GB RDIMM |
| Xeon E5-2600 v4 (2 Processor configuration) |
until zu 24 x 16GB RDIMM until zu 24 x 32GB RDIMM until zu 24 x 64GB RDIMM until zu 24 x 128GB RDIMM |
| Xeon E5-2600 v4 (4 Processor configuration) |
until zu 48 x 16GB RDIMM until zu 48 x 32GB RDIMM until zu 48 x 64GB RDIMM until zu 48 x 128GB RDIMM |
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Fujitsu Primergy |
| Device series | Primergy RX2500 series |
| Device name | Primergy RX2510 M2 (D3279-H100) |
| Maximum memory | 1,5TB / 768GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP464019 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488275319 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu Primergy RX2510 M2 (D3279-H100) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu Primergy RX2510 M2 (D3279-H100)
Login