Memory for Server-Mainboard Supermicro M11SDV-8C-LN4F
The memory increases the RAM of your Supermicro M11SDV-8C-LN4F server by 64GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300 2Rx4. These are LRDIMM (ECC LR DIMM) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Supermicro M11SDV-8C-LN4F.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports non ECC UDIMM (without error correction code), ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- he different memory technologies (non ECC UDIMM / ECC UDIMM / RDIMM) must not be mixed during operation.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300 |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | LRDIMM (ECC LR DIMM) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard M... |
| Device series | mainboard M... M11 series |
| Device name | M11SDV-8C-LN4F |
| Maximum memory | 1TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP321115 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369842540 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro M11SDV-8C-LN4F |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login