server memory LenovoThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A)
64GB RAM Upgrade for server Lenovo ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A). The offered DDR5 RAM memory has a speed of 4800MHz PC5-38400R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,1 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A).
Computer memory - info
| Memory size | 64GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR5 |
| Memory speed | 4800MHz |
| JEDEC standard | PC5-38400R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,1 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo ThinkSystem |
| Device series | ThinkSystem SR665 series |
| Device name | ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A) |
| Manufacturer Reference No. | 4X77A81441 |
| Maximum memory | 6TB |
| Memory Slots | 24 |
| Note | Beim Systemstart wird bei diesem System eine spezielle memoryabfrage gestartet.
Die memory des Systemherstellers (manufacturer Original) besitzen neben den technischen Kennziffern noch eine manufacturernummer.
Anhand der manufacturernummer erkennt das System die memory als "qualifiziert"
Bei den kompatiblen memoryn ist diese manufacturernummer nicht vorhanden. Die technischen Kennziffern sind identisch.
Beim Einsatz der kompatiblen memory muss beim Systemstart eine Meldung per Taste bestätigt werden.
Nach dieser Bestätigung funktionieren die kompatiblen memory ebenfalls problemlos im System. |
Order info
| Item number | SP460718 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488242328 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkSystem SR665 V3 (7D9B / 7D9A)
Login