Computer memory QNAP TS-453A
8GB (2x4GB) memory for QNAP TS-453A. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to QNAP TS-453A.maximum memory for Qnap TS-453A
Die Bestückung with 2 x 8GB Computer memoryn wurde of uns erfolgreich im System getestet. Die Bestückung with Ram memoryn muss entweder als Einzelbestückung or paarweise erfolgen. Um einen Bestückungsfehler zu vermeiden bieten wir die memory in memory Kits an die aus zwei zueinander passenden Computer memoryn for Ihr Qnap System bestehen.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB (2x4GB) Kit |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x53A series |
| Device name | TS-453A |
| Manufacturer Reference No. | RAM-4GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | For dual-channel mode, always upgrade the device with the same memory. |
Order info
| Item number | SP153894 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069231519 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-453A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-453A
Login