Memory for motherboard-memory AAEON IMBM-H61A
The memory increases the RAM memory of AAEON IMBM-H61A by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for AAEON IMBM-H61A. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IMBM-H61A.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | AAEON |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | AAEON IMBM |
| Device series | IMBM H61 series |
| Device name | IMBM-H61A |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP162862 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069338607 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with AAEON IMBM-H61A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about AAEON IMBM-H61A
Login