server RAM AcerAltos R180 F1
The server-RAM memory expands the memory capacity of Acer Altos R180 F1 by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Acer Altos R180 F1. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Altos R180 F1.Which memory configuration is possible?
Sie können entweder ECC UDIMM or RDIMM memory verwenden.
| Technologie | GB /Modul | Memory Slot | Total |
|---|---|---|---|
| UDIMM ECC | 4GB RAM | 12 | 48GB |
| RDIMM | 16GB RAM | 12 | 192GB |
UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Principles of memory assembly
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer Altos |
| Device series | Altos R180 series |
| Device name | Altos R180 F1 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP166670 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069373042 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Altos R180 F1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Altos R180 F1
Login