server RAM AcerAR380 F2
The memory increases the RAM of your Acer AR380 F2 server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Acer AR380 F2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AR380 F2.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie |
1 CPU 12Slot |
2 CPU 24Slot |
|---|---|---|
| UDIMM ECC | 64GB RAM (8 x 8GB) | 128GB RAM (16 x 8GB) |
| RDIMM | 192GB RAM (12 x 16GB) | 384GB RAM (24 x 16GB) |
| LRDIMM | 384GB RAM (12 x 32GB) |
768GB RAM (24 x 32GB) |
Principles of memory assembly
-
Each CPU has 4 memory channels with 3 memory slots each
-
ECC DIMM, Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
-
Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind or komplett auf RDIMM or LRDIMMcomputer memory upgrade.
-
When using ECC UDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel
-
memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
-
Höhere memoryfrequenzen passen sich ggf. anderen memorytaktungen in der Systemumgebung an and unterstützen entsprechend langsamere Taktraten
-
The low voltage memories with 1.35V are clocked with 1.5V when mixed with 1.5V memories via the fallback option in the memory.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Acer server Blade |
| Device series | server Blade AR380 series |
| Device name | AR380 F2 |
| Maximum memory | 768GB / 384GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 24 |
| Note | ECC DIMM, Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed.
You should therefore know which memories already exist, when you want to upgrade. Memory slots for which no processor is available must not be equipped. |
Order info
| Item number | SP166970 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069375930 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer AR380 F2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer AR380 F2
Login