Memory for desktop Acer Extensa E440
8GB memory for Acer Extensa E440. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Acer Extensa desktop |
| Device series | Extensa desktop E400 series |
| Device name | Extensa E440 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP465240 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488287558 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Extensa E440 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Extensa E440
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Acer datasheet concerning the maximum RAM amount for the Extensa E440 is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login