Memory for firewall AEWIN SCB-8970
The RAM memory expands the memory capacity of AEWIN SCB-8970 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your firewall upgraded safely.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | AEWIN |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | AEWIN SCB |
| Device series | SCB SCB-8900 series |
| Device name | SCB-8970 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP157778 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069295702 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with AEWIN SCB-8970 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about AEWIN SCB-8970
Login