Memory for server ASRock 1U12LX-14S
8GB RAM Upgrade for server ASRock 1U12LX-14S. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800U 2Rx8. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for ASRock 1U12LX-14S. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in 1U12LX-14S.Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an. Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz memoryn gemischt betreiben.
Ob Sie UDIMM ECC Computer memory einsetzen sollten hängt auch davon ab, ob bereits vorhandene memory with ECC ausgestattet sind.
Derr Einsatz verschiedener RAM Größen in den Steckplätzen ist möglich. Der Dual Channel Mode wird auch hierbei durch die Intel Flex Memory Technology supports.
Bei verschiedenen Computer memory capacityen müssen Sie darauf achten, dass die memory in memorykanal A größer sind als die Computer memory in memorykanal B.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | ASRock Rack |
| Device series | Rack 1U12LX series |
| Device name | 1U12LX-14S |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP245964 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369138421 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock 1U12LX-14S |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock 1U12LX-14S
Login