Memory for motherboard-memory Asus B85-PLUS
The RAM memory expands the memory capacity of Asus B85-PLUS by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Asus B85-PLUS. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in B85-PLUS.Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an.
Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz memoryn gemischt betreiben.
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction. The ECC function is supported if ALL existing memories are equipped with ECC. You should use the UDIMM ECC memory if existing memories are equipped with ECC.
Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den Steckplätzen ist möglich.
Der Dual Channel Mode wird auch hierbei durch die Intel Flex Memory Technology supports.
Bei verschiedenen Computer memory capacityen müssen Sie darauf achten, dass die memory in memorykanal A größer sind als die Computer memory in memorykanal B.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus mainboard B... |
| Device series | mainboard B... B85 series |
| Device name | B85-PLUS |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP162749 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069337501 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus B85-PLUS |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus B85-PLUS
Login