Computer memory Asus N53SN-SZ007V
Expand the memory of your Asus N53SN-SZ007V by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop N... |
| Device series | laptop N... N53SN series |
| Device name | N53SN-SZ007V |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | The ASUS N53SN series is available in two different versions. Once a DUAL-core processor is installed, the device has two memory slots available. For a QUAD-Core processor, a total of four memory slots are available. So pay close attention to which model you actually own. |
Order info
| Item number | SP246648 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369145801 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus N53SN-SZ007V |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus N53SN-SZ007V
Login