Memory for laptop Clevo W670SJQ1
Expand the memory of your Clevo W670SJQ1 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Clevo W670SJQ1.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Clevo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Clevo laptop W... |
| Device series | laptop W... W670 series |
| Device name | W670SJQ1 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Schenker W670SJQ1 |
Order info
| Item number | SP602638 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4069169764075 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Clevo W670SJQ1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Clevo W670SJQ1
Login