Computer memory Dell Inspiron 15 3542
The RAM memory expands the memory capacity of Dell Inspiron 15 3542 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Inspiron laptop |
| Device series | Inspiron laptop 15 series |
| Device name | Inspiron 15 3542 |
| Manufacturer Reference No. | SNPN2M64C/8G, A7022339 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 3542-3153, 3542-3177, 3542-3696, etc. |
Order info
| Item number | SP183374 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069524130 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Inspiron 15 3542 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Inspiron 15 3542
Login