Computer memory Dell Inspiron 15 5559
The RAM memory expands the memory capacity of Dell Inspiron 15 5559 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Inspiron laptop |
| Device series | Inspiron laptop 15 series |
| Device name | Inspiron 15 5559 |
| Manufacturer Reference No. | SNPN2M64C/8G, A7022339 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 5559-0337, 5559-0344, 5559-1197, 5559-5088, etc. |
Order info
| Item number | SP213168 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069812787 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Inspiron 15 5559 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Inspiron 15 5559
Login