Memory for laptop Dell Latitude 3550 (DDR3)
Expand the memory of your Dell Latitude 3550 (DDR3) by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Dell Latitude 3550 (DDR3). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Latitude 3550 (DDR3).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Latitude |
| Device series | Latitude 3500 series |
| Device name | Latitude 3550 (DDR3) |
| Manufacturer Reference No. | SNPN2M64C/8G, A7022339 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 3550-0079, 3550-9747, 3550-9974, etc. |
Order info
| Item number | SP147663 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069222463 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Latitude 3550 (DDR3) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Latitude 3550 (DDR3)
Login