server RAM DellPowerEdge M520p
The memory increases the RAM of your Dell PowerEdge M520p server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie | 1 CPU | 2 CPU |
|---|---|---|
| UDIMM ECC | 24GB RAM | 48GB RAM |
| RDIMM | 96GB RAM | 192GB RAM |
| LRDIMM | 192GB RAM | 384GB RAM |
ECC DIMM, Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Principles of memory assembly
- Die memorysteckplätze sind in 2er Gruppen organisiert
- Die verschiedenen 2er Steckplatzgruppen müssen nicht die gleichen capacityen haben
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge M500 series |
| Device name | PowerEdge M520p |
| Manufacturer Reference No. | SNPPKCG9C/8G, A7990613 |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
| Note | RDIMM and LR DIMM can be used for the system, but not mixed in the server. The timing of the memory adapts automatically, depending on the Intel Xeon CPU used and the number of memories.
|
Order info
| Item number | SP148692 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069228533 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge M520p |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge M520p
Login