Memory for laptop Dell Vostro 15 3558
Expand the memory of your Dell Vostro 15 3558 by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Dell Vostro 15 3558. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Vostro 15 3558.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Vostro laptop |
| Device series | Vostro laptop 15 series |
| Device name | Vostro 15 3558 |
| Manufacturer Reference No. | SNPN2M64C/8G, A7022339 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 3558-1865, 3558-4555, 3558-5603, 3558-69W77, 3558-9298, 3558-9380, 3558-9410, 3558-9427, 3558-CTDCY, 3558-CYGNP, 3558-JNTNX, etc. |
Order info
| Item number | SP149402 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069231908 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Vostro 15 3558 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Vostro 15 3558
Login