server RAM FujitsuPrimergy BX920 S2
The server-RAM memory expands the memory capacity of Fujitsu Primergy BX920 S2 by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Fujitsu Primergy BX920 S2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Primergy BX920 S2.Computer memory configuration:
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie | GB /Modul | Anzahl | Total |
|---|---|---|---|
| UDIMM ECC | 8GB RAM | 6 | 48GB |
| RDIMM | 32GB RAM | 9 | 288GB |
UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Principles of memory assembly
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Fujitsu Primergy |
| Device series | Primergy BX900 series |
| Device name | Primergy BX920 S2 |
| Maximum memory | 288GB |
| Memory Slots | 9 |
Order info
| Item number | SP158957 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069306514 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu Primergy BX920 S2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu Primergy BX920 S2
Login