server memory FujitsuPrimergy CX120 S1
The server-RAM memory expands the memory capacity of Fujitsu Primergy CX120 S1 by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Maximaler Ausbau with Computer memoryn
To achieve good system performance, it is recommended to distribute the memory evenly among the memory slots and evenly among the CPUs.
If there is more than one CPU, the memory per CPU should be identically populated (mirrored to the other CPU). Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Fujitsu Primergy |
| Device series | Primergy CX100 series |
| Device name | Primergy CX120 S1 |
| Maximum memory | 256GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP156062 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069285567 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu Primergy CX120 S1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu Primergy CX120 S1
Login