server memory FujitsuPrimergy TX150 S8F
The server-RAM memory expands the memory capacity of Fujitsu Primergy TX150 S8F by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Which memory configuration is possible?
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie | Board 6 Slot | Board 12 Slot |
|---|---|---|
| UDIMM ECC | 24GB RAM | 48GB RAM |
| RDIMM | 96GB RAM | 192GB RAM |
ECC DIMM and Registered DIMM memory-Memory dürfen nicht gemischt werden. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Principles of memory assembly
- Die memorysteckplätze sind in 2er Gruppen organisiert
- Die verschiedenen 2er Steckplatzgruppen müssen nicht die gleichen capacityen haben
- Es können nur die memorysteckplätze genutzt werden, bei denen die jeweilige CPU vorhanden ist.
Memory configuration for good system performance
- Verteilen Sie die memory gleichmäßig auf die memorysteckplätze and gleichmäßig auf die CPUs
- Wenn mehr als eine CPU vorhanden sind, sollten die memory pro CPU identisch (gespiegelt zur anderen CPU) bestückt werden.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Fujitsu Primergy |
| Device series | Primergy TX150 series |
| Device name | Primergy TX150 S8F |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 6 |
| Note | ECC UDIMM and RDIMM can not be mixed in the server. With ECC UDIMM a maximum of 24GB and with RDIMM a maximum of 96GB is possible. For optimum performance, equip as many slots as possible with identical memory technology and capacity. |
Order info
| Item number | SP198857 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069672244 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu Primergy TX150 S8F |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu Primergy TX150 S8F
Login