Computer memory Giada N20M-BM
The memory increases the RAM memory of Giada N20M-BM by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your motherboard-memory upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Giada |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Giada NAS-server motherboard-memory |
| Device series | NAS-server motherboard-memory N20 series |
| Device name | N20M-BM |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP161176 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069323344 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Giada N20M-BM |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Giada N20M-BM
Login