Memory for motherboard-memory Gigabyte GA-7TCSV3
Expand the memory of your Gigabyte GA-7TCSV3 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- Memory slots without a processor may not be used.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte mainboard GA-7... |
| Device series | mainboard GA-7... GA-7TC series |
| Device name | GA-7TCSV3 |
| Maximum memory | 192GB / 96GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 6 |
Order info
| Item number | SP147307 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069219654 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GA-7TCSV3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GA-7TCSV3
Login