Memory for motherboard-memory Gigabyte GA-PH67A-UD3-B3 (rev. 1.1)
Expand the memory of your Gigabyte GA-PH67A-UD3-B3 (rev. 1.1) by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte mainboard GA-P... |
| Device series | mainboard GA-P... GA-PH6 series |
| Device name | GA-PH67A-UD3-B3 (rev. 1.1) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP225848 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069937190 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GA-PH67A-UD3-B3 (rev. 1.1) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GA-PH67A-UD3-B3 (rev. 1.1)
Login