Computer memory HP 17-x005ng
The RAM memory expands the memory capacity of HP 17-x005ng by 8GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP laptop 17... |
| Device series | laptop 17... 17-x000 series |
| Device name | 17-x005ng |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP211078 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069791938 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP 17-x005ng |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP 17-x005ng
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the HP datasheet concerning the maximum RAM amount for the 17-x005ng is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login