Computer memory HP G62-b56sg
8GB memory for HP G62-b56sg. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to HP G62-b56sg.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP laptop G... |
| Device series | laptop G... G62 series |
| Device name | G62-b56sg |
| Maximum memory | 16GB / 4GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP463113 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488266140 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP G62-b56sg |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP G62-b56sg
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the HP datasheet concerning the maximum RAM amount for the G62-b56sg is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login