Memory for workstation HP Z420 T
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of HP Z420 T by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory suits perfectly to your HP workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z400 series |
| Device name | Z420 T |
| Manufacturer Reference No. | E2Q93AA, A2Z50AA |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP253417 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369216730 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z420 T |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z420 T
Login