Computer memory Intel BLKDH61AGE
Expand the memory of your Intel BLKDH61AGE by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard BL... |
| Device series | mainboard BL... BLKD series |
| Device name | BLKDH61AGE |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP364473 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578274191 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel BLKDH61AGE |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel BLKDH61AGE
Login