Memory for motherboard-memory Intel BLKDH67VR
8GB memory for Intel BLKDH67VR. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel BLKDH67VR. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in BLKDH67VR.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard BL... |
| Device series | mainboard BL... BLKD series |
| Device name | BLKDH67VR |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP367734 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578306458 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel BLKDH67VR |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel BLKDH67VR
Login