Memory for server Intel R2312GZ4GC4
8GB RAM Upgrade for server Intel R2312GZ4GC4. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel R2312GZ4GC4. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in R2312GZ4GC4.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- When using 4Rank (4Rx..) RDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Intel server R... |
| Device series | server R... R2312 series |
| Device name | R2312GZ4GC4 |
| Maximum memory | 768GB / 1536GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 24 |
Order info
| Item number | SP382856 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578458805 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel R2312GZ4GC4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel R2312GZ4GC4
Login