Computer memory Intel S1400SP4
The memory increases the RAM memory of Intel S1400SP4 by 8GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel S1400SP4. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S1400SP4.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard S... |
| Device series | mainboard S... S1400 series |
| Device name | S1400SP4 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 6 |
Order info
| Item number | SP467630 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488311574 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S1400SP4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S1400SP4
Login