Memory for motherboard-memory Intel S2600COEIOC
8GB memory for Intel S2600COEIOC. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Intel S2600COEIOC. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S2600COEIOC.Help in choosing the right RAM
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Die memorybänke jeder CPU sollten identisch bestückt werden
- ECC DIMM, Registered DIMM and Load Reduced LRDIMM memory modules must not be mixed
- Für jeden installierten Prozessor können 8 Computer memory installiert werden
- memorysteckplätze for die kein Prozessor vorhanden ist dürfen nicht bestückt werden
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800R |
| Rank | 1Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel server Board |
| Device series | server Board S2600 series |
| Device name | S2600COEIOC |
| Maximum memory | 512GB |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP201759 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069700718 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel S2600COEIOC |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel S2600COEIOC
Login