Memory for server Intel SR1695WB
The server-RAM memory expands the memory capacity of Intel SR1695WB by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Intel SR1695WB. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SR1695WB.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- Memory slots without a processor may not be used.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Intel server SR... |
| Device series | server SR... SR1695 series |
| Device name | SR1695WB |
| Maximum memory | 256GB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP147356 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069220025 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel SR1695WB |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel SR1695WB
Login