Memory for laptop Lenovo IdeaPad 305-15ABM (80NL)
The memory increases the RAM memory of Lenovo IdeaPad 305-15ABM (80NL) by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 305 series |
| Device name | IdeaPad 305-15ABM (80NL) |
| Manufacturer Reference No. | 0B47381 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 80NL0009GE, 80NL000AGE, 80NL000BGE, 80NL001GGE, etc. |
Order info
| Item number | SP168407 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069387131 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 305-15ABM (80NL) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 305-15ABM (80NL)
Login