Memory for desktop Lenovo S200 Tower (10HQ)
8GB memory for Lenovo S200 Tower (10HQ). The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop S... |
| Device series | desktop S... S200 series |
| Device name | S200 Tower (10HQ) |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 10HQ0003.., 10HQ0005.., 10HQ000A.., 10HQ000B.., 10HQ000C.., 10HQ000D.., 10HQ000E.., 10HQ000F.., 10HQ000G.., 10HQ000H.., 10HQ000W.., 10HQ000X.., 10HQ0013.., 10HQ0015.., 10HQ0016.., 10HQ0017.., 10HQ0018.., 10HQ0019.., 10HQ001A.., 10HQ001B.., 10HQ001C.., 10HQ001D.., 10HQ001E.., 10HQ001F.., 10HQ001G.., 10HQ001H.., 10HQ001J.., 10HQ001K.., 10HQ001L.., 10HQ001M.., 10HQ001N.., 10HQ001P.., 10HQ001U.., 10HQ001X.., 10HQ0020.., 10HQ0021.., 10HQ0022.., 10HQ0023.., 10HQ0024.., 10HQ0025.., 10HQ0028.., 10HQ0029.., 10HQ002A.., 10HQ002B.., 10HQ002C.., 10HQ002D.., 10HQ002E.., 10HQ002F.., 10HQ002H.., 10HQ002J.., 10HQ002K.., 10HQ002L.., 10HQ002M.., etc. |
Order info
| Item number | SP277252 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369466425 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo S200 Tower (10HQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo S200 Tower (10HQ)
Login