Computer memory Lenovo S200 Tower (10HR)
Expand the memory of your Lenovo S200 Tower (10HR) by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo S200 Tower (10HR). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in S200 Tower (10HR).Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop S... |
| Device series | desktop S... S200 series |
| Device name | S200 Tower (10HR) |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 10HR0002.., 10HR0007.., 10HR0008.., 10HR0009.., 10HR000A.., 10HR000B.., 10HR000E.., 10HR000Q.., 10HR000W.., 10HR000X.., 10HR000Y.., 10HR0010.., 10HR0011.., 10HR0012.., 10HR0013.., 10HR0014.., 10HR0015.., 10HR0016.., 10HR0017.., 10HR0018.., 10HR0019.., 10HR001A.., 10HR001B.., 10HR001C.., 10HR001U.., 10HR001V.., 10HR001W.., 10HR001X.., 10HR001Y.., 10HR0020.., 10HR0021.., 10HR0022.., etc. |
Order info
| Item number | SP277254 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369466449 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo S200 Tower (10HR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo S200 Tower (10HR)
Login