Memory for server Lenovo System x dx360 M4 (7912-63x)
The memory increases the RAM of your Lenovo System x dx360 M4 (7912-63x) server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- RDIMM memory modules können nicht zusammen with UDIMM ECCSpeichern gemischt betrieben werden.
- Falls eine memory extension with den bereits vorhandenen RAM-Speichern vorgenommen werden soll, muss geprüft werden, welche Speichertechnologie (RDIMM / UDIMM ECC) vorhanden ist.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- When using 4Rank (4Rx..) RDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo IBM System x iDataPlex |
| Device series | IBM System x iDataPlex dx360 M4 series |
| Device name | System x dx360 M4 (7912-63x) |
| Memory ex works | 32GB (4x8GB) |
| Maximum memory | 512GB / 256GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP464732 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488282485 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo System x dx360 M4 (7912-63x) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo System x dx360 M4 (7912-63x)
Login