server RAM LenovoSystem x3100 M5 (5457)
The memory increases the RAM of your Lenovo System x3100 M5 (5457) server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3-12800E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo System x3100 M5 (5457).Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an. Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz memoryn gemischt betreiben.
Ob Sie UDIMM ECC Computer memory einsetzen sollten hängt auch davon ab, ob bereits vorhandene memory with ECC ausgestattet sind.
Derr Einsatz verschiedener RAM Größen in den Steckplätzen ist möglich. Der Dual Channel Mode wird auch hierbei durch die Intel Flex Memory Technology supports.
Bei verschiedenen Computer memory capacityen müssen Sie darauf achten, dass die memory in memorykanal A größer sind als die Computer memory in memorykanal B.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo IBM System x |
| Device series | IBM System x x3100 M5 series |
| Device name | System x3100 M5 (5457) |
| Manufacturer Reference No. | 00D5016 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP186097 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069548181 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo System x3100 M5 (5457) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo System x3100 M5 (5457)
Login