server memory LenovoSystem x3530 M4 7160
8GB RAM Upgrade for server Lenovo System x3530 M4 7160. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo IBM System x |
| Device series | IBM System x x3530 M4 series |
| Device name | System x3530 M4 7160 |
| Manufacturer Reference No. | 90Y3109 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP188112 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069567410 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo System x3530 M4 7160 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo System x3530 M4 7160
Login