server RAM LenovoSystem x3630 M4 (7158)
8GB RAM Upgrade for server Lenovo System x3630 M4 (7158). The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600E 2Rx8. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo System x3630 M4 (7158). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in System x3630 M4 (7158).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- In the device, you can install RDIMM (Registered DIMM) or LRDIMM (Load Reduced DIMM) RAM memory modules. LRDIMM memory is recommended when aiming for large memory capacities.
- RDIMM memory modules cannot be used together with LRDIMM memories.
- If a memory expansion is to be used with existing RAM memories, it must be checked which memory technology (RDIMM / LRDIMM) is already installed in the device.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Lenovo IBM System x |
| Device series | IBM System x x3630 M4 series |
| Device name | System x3630 M4 (7158) |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 384GB |
| Memory Slots | 12 |
Order info
| Item number | SP470919 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488344435 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo System x3630 M4 (7158) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo System x3630 M4 (7158)
Login