Memory for desktop Lenovo ThinkCentre E63z AIO (10EK)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkCentre E63z AIO (10EK) by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre AIO |
| Device series | ThinkCentre AIO E63 series |
| Device name | ThinkCentre E63z AIO (10EK) |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | Attention: All Lenovo ThinkPad E63z AIO models that with a Pentium processor have only one DDR3 SO-DIMM memory slot. All devices with a Core i3 processor have two DDR3 SO-DIMM memory slots. |
Order info
| Item number | SP237062 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369046641 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre E63z AIO (10EK) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre E63z AIO (10EK)
Login