Memory for workstation Lenovo ThinkStation C30 (1136)
8GB memory for Lenovo ThinkStation C30 (1136). The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
- Memory slots without a processor may not be used.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
- When using 4Rank (4Rx..) RDIMM memories, only 2 of 3 memory slots can be used per memory channel.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation C30 series |
| Device name | ThinkStation C30 (1136) |
| Manufacturer Reference No. | 0A65718, 4X70G00093, 0C19500, 03T7804, 03T7807, 0B47378, 03T8429, 0A89461 |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP242027 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369097841 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation C30 (1136) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation C30 (1136)
Login