Memory for storage/NAS QNAP ES1642dc
The RAM memory expands the memory capacity of QNAP ES1642dc by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Help in choosing the right RAM
Diese Qnap hat insgesamt 6 Speichersteckplätze, je Controller 3 memory slots.
Jeweils zwei memory slots werden with RDIMM Speichern belegt. Der dritte Slot wird for NVRAM genutzt. Das NVRAM hat die Funktion bei einem Stromabfall die Daten des Computer memorys zu sichern.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS ES |
| Device series | NAS ES ES1600dc series |
| Device name | ES1642dc |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP153983 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069269048 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP ES1642dc |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP ES1642dc
Login