Computer memory QNAP TS-1279U-RP
The memory increases the RAM memory of QNAP TS-1279U-RP by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to QNAP TS-1279U-RP.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x79U series |
| Device name | TS-1279U-RP |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR3-LD-1600 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP146833 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069217087 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-1279U-RP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-1279U-RP
Login