Computer memory QNAP TS-431P2
8GB memory for QNAP TS-431P2. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your QNAP NAS TS storage/NAS.Der richtige Computer memory - TS-431P2 series
TS-431P2-1G: 1 slot is available for memory expansion . Dieser memorysteckplatz ist ab Werk with einem 1GB memory belegt. The existing computer memory must be replaced to reach the maximum capacity.
TS-431P2-4G: 1 slot is available for memory expansion . Ex works 4GB RAM are installed. Diese Modellvariante ist nur with einem 8GB Computer memory erweiterbar.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x31PS series |
| Device name | TS-431P2 |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | Dieser memory ist for das TS-431P2 getestet and of uns freigegeben. Der memory passt physikalisch NICHT in das TS-431P and kann sowith NICHT im TS-431P verwendet werden. |
Order info
| Item number | SP250279 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369184589 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-431P2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-431P2
Login