Memory for storage/NAS QNAP TS-470U-RP
Expand the memory of your QNAP TS-470U-RP by 8GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This memory suits perfectly to your QNAP NAS TS storage/NAS.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x70U series |
| Device name | TS-470U-RP |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR3-SO-1600, RAM-8GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP146817 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069216929 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-470U-RP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-470U-RP
Login